Nyhed

Sandkaj 27, 1. th., Provianthuset, 2150 Nordhavn

115 m2 lejlighed

Leje pr. md. 28.150 kr.

4-værelses med vandudsigt i Nordhavn

Velkommen til Provianthuset!

Home har nu fornøjelsen af udleje denne skønne lejlighed, beliggende i det eftertragtede Århusgadekvarteret.

I denne dejlige lejlighed får man 3 rummelige værelser, et dejligt badeværelse samt et stort køkken- stuealrum med udgang til boligens store sydvendte altan.

Gamle mursten har givet nyt liv i Provianthuset.
Provianthusets smukke ydre er skabt med hjælp fra murstenene der oprindeligt stammer fra gamle bygninger på Carlsberg, der er blevet revet ned.

Herefter er stenene nænsomt renset og fragtet til Nordhavn, hvor de nu udgør murværket i Provianthuset. Metoden med at genbruge kulbrændte teglsten giver bygningen et helt særligt smukt patineret og rustikt udtryk, men genbruget har samtidig også store miljømæssige fordele. Der spares væsentlige mængder CO2 ved ikke at bruge ny producerede sten, og selve afrensningen af stenen sker ved mekanisk vibrationsteknologi uden hverken brug af vand eller kemikalier.

Stenene bærer historien i sig, sikrer visionært byggeri og er samtidig garanteret lige så stærk og holdbar som nye sten.

I området ved den gamle Frihavn ligger smukke, gamle havnebygninger, siloer og kajanlæg side om side med spændende nybyggerier og skaber kontrast, liv og international stemning. Erhverv, boliger og butikker blander sig og gør området til et trygt sted at være - hele døgnet.

Engang lå Rhedhavnen her, hvorfra proviant blev sejlet ud til træskibe fortøjet på Rheden. Stadig i dag spiller havnen en vigtig rolle i kvarteret og kun få skridt fra din hoveddør kan du dyppe tæerne i det skvulpende vand, mens du kigger ud mod Øresund og trækker havluft dybt ned i lungerne.

Tæt på Østerbro, skoler og indkøb. Midt i byen. Lige ved vandet og himlen. Hvor fortid møder fremtiden. Her ligger Århusgadekvarteret.

*Bemærk at billederne ikke nødvendigvis er taget af/fra den pågældende bolig, og at udsigt m.v. derfor kan variere.
Kontakt os allerede i dag for at høre om boligen og mulighed for en fremvisning på tlf. 33 33 03 05 eller mail: 177@home.dk
JaAltan
JaElevator
4Antal rum
Energimærke

Økonomi

Leje pr. måned

28.150 kr.

Aconto forbrug pr. måned

1.300 kr.

Forudbetalt leje

28.150 kr.

Depositum

84.450 kr.

Beregn boligstøtte
Udforsk mulighederne i området ved NordhavnVælg og se mere om området nær boligen i Nordhavn. Områdevisningen tager udgangspunkt i boligens adresse med en radius på op til 20 km. Du kan zoome ind og ud på kortet - og det kan vises i fuldskærm for at få mere med.

Gør boligjagten mere overskuelig med Klara app

Klara er din personlige boligassistent, der hjælper dig med at finde, købe eller sælge bolig på en enkel og effektiv måde. Med Klara har du altid adgang til boligmarkedet, uanset hvor du er - både det, der er til salg, og det, der ikke er.

 

Læs mere og hent Klara app

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder